Select grade below

State 16’s Academy Squad For 2022 Confirmed

Wednesday, May 4, 2022 - 4:04 PM

The West Australian Football Commission is delighted to reveal the State 16’s Academy squad for 2022. 

Six Subiaco players have been named ahead of this year’s U16’s AFL National Championships and the WAFC and Club congratulates the clubs and schools who’ve helped players earn selection. 

WAFC State Talent Manager Adam Jones believes the players chosen will do their state proud. 

“It was very challenging to finalise the last couple of spots in the squad, with some late Futures Matches playing a significant role in selection. 

Former Claremont Colts Premiership coach Ross McQueen will oversee the team, with his Assistants including Antoni Grover, Andrew Browne, Scott Moore, Simon Bergin, and Mark Seaby. 

“Ross brings a wealth of experience and success in junior coaching to the role. 

A winner of multiple flags at the Tigers means he is perfect for the position,” Jones said. 

For many of the teenagers, it’s an important step in their football journey. 

“It’s the first opportunity for these boys to represent their state and test themselves against the best in Australia. 

It will also be an opportunity for AFL scouts to assess the potential of players,” Jones said. 

WA will play a Trial game against the West Perth Colts next month, before they travel for their opening match of the Championships against South Australia on Sunday June 26 in Adelaide. 

STATE 16’S SQUAD 

Austin van der Struyf 

Claremont 

Christ Church Grammar 

Hugh Boxshall 

Claremont 

Scotch College 

Jaxon Douglas 

Claremont 

Scotch College 

Lucas Ravenhill 

Claremont 

 

Will Thomas 

Claremont 

 

Jacob Calabrese 

East Fremantle 

 

William Akec 

East Perth 

Trinity College 

Tyler Lindberg 

East Perth 

South West Academy 

Xavier Walsh 

East Perth 

Trinity College 

Albert Esterhuysen 

Peel Thunder 

 

Bo Allan 

Peel Thunder 

 

Darcy Peterson 

Peel Thunder 

South West Academy 

Deian Roberts  

Peel Thunder 

 

Harry Case 

Peel Thunder 

 

Lukas Jakovich 

Peel Thunder 

 

Ali al--Shuweli 

Perth 

 

Cooper Moore 

Perth 

 

Caylon Seelander 

Subiaco 

Aquinas College 

Koopa Walsh 

Subiaco 

 

Malachi Champion 

Subiaco 

 

Mitch Bell 

Subiaco 

 

Thomas MacGillivray 

Subiaco 

 

Xavier Hickey 

Subiaco 

 

Anthony Hansen 

Swan Districts 

South West Academy 

Chayse Martinson 

Swan Districts 

South West Academy 

Cody Ryan 

Swan Districts 

South West Academy 

Colby McDonald 

Swan Districts 

South West Academy 

Harrison Chreighton 

Swan Districts 

 

Harry Jones 

Swan Districts 

South West Academy 

Otis Harvey 

Swan Districts 

Hale 

Thomas Cathcart 

Swan Districts 

 

Baylee Payne 

West Perth 

 

Kayde Sherwood 

West Perth 

 

Kayle Gerreyn 

West Perth 

Wesley College 

Trent Hiscock 

West Perth